Kontakty

VLADKATEAM
Vlaďka Kozáková

Telefon: 608 072 300
E-mail: vladka@vladkateam.cz

Metráž

otec : Ronald s.v. (NL) , matka : 4/256 Medunka po Quoniam II-69, Medea

 

Klisna, ČT, sm.bělka, narozena 9 4.2000.

 

Metráž, Metrnice, Trína, uličnice, která se k nám dostala úplnou náhodou. Po odvezení Velveta a vrácení Fresky jsme hledali dál našeho nového koňského kolegu či kolegyni. Už mě pomalu unavovalo ježdění po koních, kdy jsem zvolila samostatné najití si koně ( do té doby jsme vždy a dobře mohli vybrat u p.Bureše v Tlusticích). Od podzimu do jara jsme namátkově jezdili po koních. Byla jsem opět zděšena. Chtěla jsem za Velveta koně, který byl cca 5-ti letý nebo starší, co by měl již zkušenosti a já jsem mohla chodit vyšší soutěže rychlejší cestou, než si koně sama obsednout a někam se "dopídit"....Po tom, co jsem zjistila, kdy kůň, co šel nějaká L, možná jedno S už byl ohodnocen horentní sumou a nebyl to žádný zázrak, o proježďěnosti a poslušnosti nemluvě, jsem se začala poohlížet opět po koni mladém. Opět jsme několik koníků vyzkoušeli, až mě náhoda zavedla do stáje Brodských- Hubert Přítoky. Tam jsem si původně nejela vybírat koně, ti mě měli nasměrovat na dvě tříleté Latinusky. Než se vrátil odněkud pan Brodský, vzala mě Mirka ven na jedné kobylce vlastního chovu. Kompaktní kobylka, s jiskrou v oku a ještě ke všemu šimla.....To ale nehrálo takovou roli, při mém hledání nového koně jsem si zkoušela i ryzáky......

Vzít mě na vyjížďku na Metrnici neměla Mirka dělat.... Když jsem na louce ucítila její pružný pohyb, ve cvalu vyváženost a sílu, už jsem se jí nechtěla vzdát. A když jsem si jí zkusila ještě ve skoku přes pár větví na zemi, bylo mi jasné, že něco "takového" už delší dobu hledám.... Jela jsem se pak ještě s panem Brodským podívat na klisny po Latinus, ale byly obě veliké a to já nemusím. Metrnice je menší, ale kompaktní kobylka, já také nejsem žádný čahoun a tak po dlouhém přemlouvání, ještě na koňařském plese v Kolíně, jsem na konec Metrinku do naší stáje získala. Přivezli jsme ji k nám koncem února 2004.
Je to pěkné číslo, šikovná, obratná kobylka, jen jí musíme přes zimu vygymnastikovat, aby lépe používala hřbet. Přivezli jsme jí totiž koncem března 2004. Skákaly jsme od 1.5.2004 po závodech. Je silná a a tak se mi i párkrát stalo, že jsem z ní na opracovišti nebo doma "ulétla".

Skákaly jsme letos od ZM do ZL např. v Kolíně, Mostě, Mělníku, St.Bol, Nymburce atd.. a to vždy bez chyby nebo max.s 1-2 shozeními. Poslední závody sezóny 2004 jsme skákaly v Mostě v srpnu a musely jsme sezónu ukončit, jelikož při naší nekonečné smůle, si Metrinka zlomila bodcovou kost na LZ noze. A to ani nezakulhala, přišli jsme na tuto skutečnost s veterinářem při náhodné kontrole. Kobylka si odpočine a já si moc přeji, aby ve zdraví začala parkurovou sezónu roku 2005.
Pokračování po letech…

Dnes se píše rok 2011 a já se opět dostávám k tomu, abych se poohlídla pár let zpět a zhodnotila tak to, zda moje ruka byla šťastná při výběru mých koní. Mezi tím vším se nám podařilo více rozvinout firmu na prodej přívěsů pro koně, narodil se mi synek a tak na psaní moc času nezbývalo. Na štěstí, díky obětavému muži mého života – Honzovi – závodit jsem nepřestala a tak se Metrinka opravdu i v minulých letech na parkurech ukazovala.

Pokud si vezmu počátky jejího tréninku, kdy zastihla Pavla Svobodu, dále pak Luďu Jandourka, se nám až po letech úsilí podařilo díky panu Steinovi to, že Metrinka skáče opravdu krkem a hřbetem. Je neuvěřitelně silná a mrštná, stala se z ní opravdová dáma. Není velká, sice přes zimu nabere vždycky na pupíku, což se na štěstí v sezóně vždycky spraví, ale je to dáma a naprosto „svoje“ kobylka, která udělá vše, jak má, ale nesnese násilí, i když svůj názor tedy má, ale je neuvěřitelně opatrná. Až tolik, že to je někdy na škodu věci. Tím, že není tak velká a musí při skoku vynaložit větší sílu, někdy se na koukavém skoku stane, že se lehce namůže, protože má pocit, že musí neustále skákat s rezervou a pak se někdy okyselí na tolik, že další skoky nestojí za nic. Přes to si jí vážím, protože vím, že nechce udělat chybu a vím, že s takovými koníky se musí velmi opatrně stoupat výše. Když jako pětiletá chodila postupky do 120 a dle slov profesionálů mohla chodit S, jsem toto nedopustila.

Několikrát jsme s klasickým S zakoketovaly, ale vlastně se 2x nedobraly k cíly, bylo to vždy jednou za sezónu, až se nám to konečně v sezóně 2010 podařilo a Metrinka je klisna s výkonností S. Jednou šla v Praze čisté S, podruhé v Páterově za chybku, více jsme jich nestihly….

V těch letech uplynulých jsme řešily i pár zdravotních trablů, nechodila vždy celou sezónu, ale když se ohlédnu zpět, kolik pentliček mi visí ve vitríně díky téhle uličnici, mám radost. Opět musím říci, že vím, že je mnoho a mnoho lepších a dražších koní, ale Metrinka je výplodem chovatele pana Brodského a Mirky Veberové, se kterou jsme do dnešní doby díky Metrince kamarádky, a je i výplodem trenérským pana Steina a snad je v ní i moje zásluha. Také nám hodně v přiježděnosti pomohly Renata Válková a Ivanka Šašková…

Doufám, že Metrince bude sloužit zdraví a že ještě pokoříme nějaké zajímavé parkury i v dalších letech. Pokud to zdraví nedovolí, doufám, že bude mámou alespoň tak poctivou, jakou byla a je nad skoky !

Dosavadní kompletní kariéru Metráže lze nalézt na www.cjf.cz – METRÁŽ – KB2883
Fotogalerie